Przygotowanie do porodu

Portrait of the young pregnant womanW porodzie ogromną rolę odgrywa wcześniejsze przygotowanie. Warto poświecić więc nieco więcej czasu, aby zrobić to odpowiednio dobrze. Dobrze jest przygotować swoje ciało, zapoznać się z prawami pacjenta oraz przygotować się psychicznie na nadchodzące zmiany, zastanowić się nad wyborem szkoły rodzenia, miejsca porodu i osoby towarzyszącej, a także nad odpowiednią aktywnością fizyczną.

 

Szkoła rodzenia

Drugi trymestr to optymalny czas, aby zapisać się do szkoły rodzenia. W większych miastach istnieje przeważnie kilka szkół rodzenia przyszpitalnych i prywatnych. Szkoły różnią się od siebie programem, sposobem prowadzenia zajęć. Warto wcześniej zasięgnąć opinii znajomych, poszukać informacji w Internecie lub po prostu porozmawiać z osobami prowadzącymi zajęcia. Ważne, aby te osoby szanowały nasze poglądy oraz wybory dotyczące porodu. Z drugiej strony – zostawmy sobie wolność do zmiany zdania i przekonań dotyczących porodu na bazie informacji, które poznamy na zajęciach. Warto pamiętać, że większość kobiet ma stworzony obraz porodu na podstawie opowieści koleżanek i amerykańskich filmów. Często wyobrażenie to zdecydowanie różni się od tego jak w rzeczywistości wygląda poród.

Zajęcia w szkole rodzenia pomagają uwierzyć kobietom we własne siły i odpowiednio przygotować się (ciało i umysł) do porodu. Pomogą w nauce oddychania, przedstawią informację dotyczące parcia „na komendę” i parcia instynktowego oraz zwrócą uwagę na podstawy pielęgnacji niemowlęcia. Przygotują psychicznie na nadchodzące zmiany. Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia jest również świetną okazją do poznania innych przyszłych mam, z którymi będziecie mogły się wzajemnie wspierać po porodzie.

W wielu szkołach rodzenia, zwłaszcza w przyszpitalnych, istnieje możliwość odwiedzenia i zapoznania się z oddziałem położniczym. Warto jednak upewnić się, że w wybranej placówce szkoły rodzenia przekazywane są rzetelne informacje, zgodne z aktualnie obowiązującymi standardami. Jest to szczególnie istotne, gdyż zdarzają się doniesienia iż przyszpitalne szkoły pokazują raczej obyczaje obowiązujące na danym oddziale. Szkoły prywatne zwykle mają też mniejszą liczbę uczestników i większą dowolność w układzie programu zajęć, a co za tym idzie często można spotkać w nich wprowadzenie do chustonoszenia, rodzicielstwa bliskości czy obszerne porady laktacyjne albo zajęcia relaksacyjne. Rozważ więc dokładnie, która placówka najlepiej spełni Twoje oczekiwania, w której będziesz czuła się najbardziej komfortowo i na tyle swobodnie, by śmiało zadawać pytania.

 

Gdzie rodzić?

Większość dzieci w Polsce rodzi się w szpitalach. Jeżeli Wy również decydujecie się na szpital – wybierzcie go dobrze. Zastanówcie się na czym najbardziej w porodzie Wam zależy i poszukajcie szpitala, który spełni choć część tych kryteriów. Jeżeli chcesz, aby kontakt skóra do skóry trwał nieprzerwanie 2 godziny i nie był przez nikogo zakłócany, to szukajcie szpitala, w którym jest to praktykowane. Dobrze wcześniej odwiedzić szpitale i porozmawiać z położnymi pracującymi na oddziale położniczym, warto zasięgnąć opinii znajomych oraz poczytać opinie w Internecie. Tutaj polecamy stronę: www.gdzierodzic.info, na której kobiety dzielą się swoimi wrażeniami porodowymi z konkretnych palcówek.

Warto wiedzieć, że szpital nie jest Twoją jedyną opcją. W Polsce możliwy jest również poród w Domu Narodzin. To instytucje prowadzone przez położne powołana do opieki nad ciężarnymi i rodzącymi. Filozofią Domów Narodzin jest fakt, że ciąża i narodziny są naturalnymi procesami i powinno się w nie jak najmniej ingerować. Opiekę w domu narodzin sprawuje nad kobietą wyłącznie położna. Po porodzie, po ok. 12-24 godzin odbywa się wizyta lekarza neonatologa. W Domu Narodzin mamy dostęp do sal, które przypominają domowe pokoje. Pozwala to kobiecie odprężyć się i poczuć bardziej jak w domu niż jak w szpitalu. Domy Narodzin współpracują z najbliższymi oddziałami położniczymi, aby w razie potrzeby móc przewieźć tam rodzącą. Kwalifikacją do porodu w Domu Narodzin jest prawidłowy przebieg ciąży i wykluczenie czynników ryzyka. W tej chwili w Polsce istnieje jedynie kilka Domów Narodzin, skorzystać z tej opcji mogą mieszkanki Warszawy i Krakowa, w kilku kolejnych miastach trwają przygotowania do uruchomienia takich placówek.

Kolejną możliwością jest poród w domu. Po prawidłowym przebiegu ciąży, gdy nie występują czynniki ryzyka oraz w asyście wykwalifikowanej położnej porodu domowy jest bezpieczny i legalny. Dla wielu kobiet poród domowy wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Kobiety te zwykle za kluczowe uznają poczucie komfortu, swobody i bezpieczeństwa, jakie daje im własny dom. Niestety w Polsce, wciąż brakuje położnych przyjmujących porody domowe, przez co w niektórych miastach w ogóle nie ma możliwości urodzenia w domu. Informacji o położnych przyjmujących porody domowe można szukać na stronie internetowej Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni (www.dobrzeurodzeni.pl).

 

Osoba Towarzysząca

Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej masz prawo, aby podczas porodu była z Tobą osoba bliska. Może to być mąż, partner, mama, przyjaciółka lub doula. Ktoś, przy kim będziesz się czuć dobrze i bezpiecznie. Ważne, aby wcześniej omówić swoje oczekiwania względem porodu z osobą towarzyszącą, wybrać się razem na zajęcia szkoły rodzenia i spakować razem torbę do szpitala. Ciągłe wsparcie podczas porodu odgrywa olbrzymią rolę, co potwierdzają badania naukowe (zobacz artykuł: fakty o doulach). Odpowiednio przygotowana osoba towarzysząca pomaga się zrelaksować, podnosi na duchu, kiedy zabraknie Ci sił, masuje, przytula, momentami działa jak środek uśmierzający ból, tak, abyś mogła poddać się rytmowi rodzenia. Odgrywa również ważną rolę w komunikacji pomiędzy rodzącą, a personelem medycznym. Pilnuje, aby prawa rodzącej były przestrzegane oraz stara się obserwować wszystko „trzeźwym wzrokiem”, aby rodząca mogła oczyścić swój umysł ze zbędnych myśli i całkowicie oddać się cudownej chwili jaką są narodziny dziecka.

Jeśli zdecydujesz się, aby wynająć doświadczoną doule, najlepiej, aby była zrzeszona w stowarzyszeniu (http://doula.org.pl/). Taką doule obowiązuje kodeks etyczny, a Ty masz pewność, że przeszła wszystkie wymagane szkolenia. Poza tym warto wiedzieć, że doule oferują zwykle więcej niż towarzyszenie przy narodzinach – pierwsze spotkanie z doulą odbywa się w trakcie trwania ciąży i zazwyczaj jest bezpłatne, dzięki czemu możesz spokojnie umówić się na kilka spotkań, a następnie wybrć tą doule, do której „poczułaś chemię”. Doula towarzyszy Ci w przygotowaniach do porodu, może prowadzić szkołę rodzenia bądź oferować indywidualne sesje przygotowujące, czasem doule prowadzą masaże dla niemowląt i kobiet w stanie błogosławionym, mogą również prowadzić konsultacje laktacyjne i oferują wsparcie w pierwszym okresie macierzyństwa.

 

Aktywność fizyczna

W drugim trymestrze warto rozpocząć regularne ćwiczenia fizyczne. Pomogą one przygotować ciało do nadchodzących zmian oraz do porodu. Ćwiczenia zapobiegają wielu dolegliwościom w ciąży, umożliwiają lepsze poznanie własnego ciała, a co za tym stoi lepszą świadomość i umiejętność rozluźniania napiętych miejsc. Kobiety świadome swojego ciała oraz regularnie uprawiające lekkie ćwiczenia fizyczne w ciąży, często mają łatwiejsze i szybsze porody. Trzeba jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem aktywności należy zaczerpnąć porady lekarza lub położnej. Warto również wybrać szkołę rodzenia, która oferuje ćwiczenia dla kobiet w ciąży pod okiem odpowiednio wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Ciekawą opcją są również zajęcia jogi dla kobiet w ciąży – na tych zajęciach rozciągniesz się, zrelaksujesz i poznasz sztukę świadomego oddychania.

 

Położna

W wielu szpitalach możesz zdecydować się na wynajęcie swojej osobistej położnej do porodu. Jest to usługa odpłatna. Warto z niej skorzystać, jeśli czujesz, że będziesz potrzebowała znać położną, która będzie przyjmować poród. Wynajmując położną upewnij się, że jest ona gotowa bronić Twojego planu porodu i wspierać Cię przy wytrwaniu w jego postanowieniach. Porozmawiaj z nią i zobacz, czy wasze przekonania dotyczące porodu są podobne. Zwróć też uwagę jak czujesz się w jej towarzystwie, czy zapewnia Ci poczucie komfortu i bezpieczeństwa, czy jest otwarta na Twoje potrzeby. Śmiało też pytaj o jej doświadczenie i pomoc, którą może Ci zaoferować. Decydując się rodzić w domu lub w Domu Narodzin również będziesz mogła wybrać swoją położną.

 

Plan porodu

Jest to dokument, w którym zawarte są wszystkie Twoje oczekiwania względem porodu. Można go skonsultować z położną lub lekarzem prowadzącym, tak aby jeszcze przed porodem znali oni Twoje oczekiwania. W momencie przyjęcia do szpitala personel medyczny powinien zapoznać się z Twoim planem porodu i uszanować go. Jeśli coś będzie przebiegało inaczej niż jest to zawarte w planie, powinnaś zostać poinformowana dlaczego tak się dzieje. Warto taki plan przedyskutować również z kimś z personelu medycznego, ze szpitala w którym chcesz rodzić, aby dowiedzieć się, czy Twoje oczekiwania będą respektowane. Jeśli dowiesz się, że w tym szpitalu wiele procedur odbiega od standardów opieki okołoporodowej, a także odbiega od Twojego planu, warto pomyśleć nad zmianą szpitala lub nad napisaniem skargi do dyrekcji szpitala. Skargę można również zgłosić do Rzecznika Praw Pacjenta. (Więcej na temat skarg znajdziesz w dziale Twoje Prawa)

Plan porodu najlepiej napisać w sposób uporządkowany. Zaczynamy od oczekiwać względem miejsca porodu, osób obecnych podczas porodu, przygotowania do porodu. Następnie oczekiwania wobec samego porodu, najlepiej rozdzielić je na poszczególne okresy. Tutaj powinny być zawarte informacje o łagodzeniu bólu porodowego, oczekiwań względem ochrony/nacięcia krocza i wywoływania porodu. Plan porodu powinien zawierać również informacje odnośnie szczepień, karmienia noworodka, cesarskiego cięcia oraz informacje na temat zdrowia kobiety rodzącej, np. czy cierpi na choroby przewlekłe, uczulenia. Warto skorzystać z kreatora planu porodu (http://www.rodzicpoludzku.pl/Plan-Porodu/Plan-porodu.html)

Gdy po porodzie okaże się, że Twój plan porodu nie był respektowany i nie wytłumaczono Ci dlaczego tak się stało – mów o tym! Takie sytuacje muszą być zgłaszane, aby kolejne kobiety i nasze córki mogły rodzić w godnych warunkach! (zobacz dział Twoje Prawa)

 

Mięśnie Kegla i masaż krocza

Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy odgrywają podczas porodu istotną rolę. Regularne ćwiczenie tych mięśni, sprawia, że stają się bardziej elastyczne i odporne na urazy. Zmniejsza się ryzyko pęknięcia krocza oraz wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie. Odgrywają również dużą rolę podczas stosunku seksualnego, dlatego warto je ćwiczyć przed ciążą oraz kontynuować po porodzie. Ćwiczenie jest bardzo proste: napinamy mięśnie dna miednicy (otaczające pochwę, cewkę moczową i odbytnicę), ale bez napinania mięśni pośladków i brzucha. Po kilku sekundach rozluźniamy i powtarzamy ćwiczenie przez ok. 5-10min. Można je wykonywać kilka razy dziennie. Należy pamiętać, aby nie zatrzymywać oddechu oraz aby nie ćwiczyć podczas oddawania moczu, ponieważ utrudnia to opróżnianie pęcherza i może wywołać infekcje.

Masaż krocza również obniża ryzyko jego pęknięcia. Jego zadaniem jest uelastycznienie tkanek i rozciągnięcie oraz rozluźnienie pochwy. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarza, masaż krocza można rozpocząć ok. 30-34 tygodnia ciąży. Do tego celu używamy naturalnych olejów, np. jojoba, ze słodkich migdałów, oliwy z oliwek. Możesz dodać do oliwki kroplę witaminy E, która sprzyja uealastycznieniu tkanek. Wokół pochwy i wewnątrz niej wykonuj palcem okrężne ruchy, następnie włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu. Masaż wykonuj przez ok. 5min.

 

Torba do szpitala

Najlepiej spakować trzy torby. Jedna dla Ciebie – do szpitala, druga dla Twojej osoby towarzyszącej, trzecia z ubraniami dla Ciebie i dziecka, którą przywiezie Twój partner w dniu wypisu. Torbę do szpitala warto spakować razem z osobą towarzyszącą, aby wiedziała ona gdzie znajdują się rzeczy przydatne podczas porodu.

 

Torba dla Ciebie:

-dokumenty (dowód tożsamości, dowód ubezpieczenia, karta ciąży, NIP pracodawcy lub własny jeśli prowadzisz działalność gospodarczą)

-wyniki badań (grupa krwi i czynnik Rh, ostatnia morfologia i badanie moczu, HBS, WR, wynik ostatniego badania USG, wynik badania na obecność HIV, GBS, wszystkie istotne wyniki badań, konsultacje okulistyczne, kardiologiczne itd.)

 

Na czas porodu (zawartość torby może się różnić w zależności od szpitala, np. niektóre placówki udostępniają ręczniki i koszule, inne wymagają aby rodząca posiadała własną bieliznę – upewnij się jakie wymagania ma wybrana przez Ciebie placówka):

– 1-2 koszule

– kapcie

– ciepłe skarpetki

– szlafrok

– ręcznik pod prysznic

– gumka lub opaska do włosów

– 2 pieluchy tetrowe do przecierania twarzy

– pomadka do ust

– olejek do masażu oraz olejki eteryczne

– płyty z ulubioną muzyką

– coś do jedzenia i picia (polecamy wodę w małej butelce z ustnikiem, z której będziesz mogła wygodnie korzystać niezależnie od przyjętej pozycji)

– aparat fotograficzny

Po porodzie:

– 2-3 wygodne koszule do karmienia

– 6 par majtek, najlepiej jednorazowe

– przybory toaletowe

– ręcznik

– 20 poporodowych podpasek

– staniki do karmienia i wkładki laktacyjne

– telefon i ładowarka

– pieluszki dla dziecka

– ubranka dla dziecka

– przybory toaletowe dla dziecka

Torba dla osoby towarzyszącej:

– wygodne ubranie, często wymagany jest zestaw jednorazowy-sprzedawany w szpitalu

– kapcie

– coś do jedzenia i picia

– telefon i ładowarka

Torba na wyjście ze szpitala

– ubranie dla mamy, buty (pamiętaj, że brzuszek po porodzie nie spada od razu więc bezpieczniej jest spakować ubranie, z którego korzystałaś w ciąży)

– ubranie dla dziecka,

– kocyk

Kiedy jechać do szpitala?

Wiele kobiet boi się, że przegapi sygnał świadczący o tym, że poród się rozpoczął. Poród jednak nie wygląda jak na filmach i na pewno nie trwa kilka minut, więc nie martw się! Oznak porodu nie da się zignorować! Spokojnie zdążysz zebrać potrzebne rzeczy i dojechać do wybranego miejsca porodu. Może nawet zdecydujesz się podczas pierwszych skurczy pozostać w domu. Jedź do szpitala jeśli:

– czujesz jakikolwiek niepokój i wiesz, że pewniej będziesz czuła się w szpitalu;

– odeszły wody płodowe koloru zielonego;

– odeszły czyste wody płodowe, ale po kilku godzinach nadal nic się nie dzieje;

– skurcze są regularne, bardzo silne, a przerwy między nimi trwają 3-4 min.

– pojawiło się obfite krwawienie bądź intensywne plamienienie w kolorze czerwonym (żywa krew)

– dostałaś gorączki

Gdy mija termin porodu.

Jeśli termin Twojego porodu minął, nie martw się! Najwidoczniej Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe, aby przyjść na świat. Nie ma metody, dzięki której można wyznaczyć dokładny termin ze 100% pewnością. Zawsze jest to termin przybliżony. Oznacza to, że Twoje dziecko może przyjść na świat przed wyznaczoną datą lub po. Termin porodu najlepiej określa badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży, z dokładnością +/- 7dni. Najmniej precyzyjne jest wyznaczanie terminu według ostatniej miesiączki. Jeśli termin minął, a Ty bardzo się niecierpliwisz i martwisz, że niedługo będziesz musiała zgłosić się do szpitala, możesz spróbować naturalnych metod wywoływania porodu takich jak: seks, stymulacja brodawek sutkowych, schodzenie po schodach. Pamiętaj jednak, że to nie pomoże jeśli Twoje dziecko nie będzie jeszcze przygotowane do przyjścia na świat.

Myśl pozytywnie i relaksuj się!

To bardzo ważny punkt. Nasze myślenie wpływa na nasze samopoczucie, a także na samopoczucie dziecka. Warto więc przekazywać dziecku pozytywne emocje i cieszyć się każdą chwilą spędzaną tak blisko! Nawet jeśli czasem bywa trudno, po drodze pojawiają się pewne komplikacje i nasze emocje i myśli przestają być radosne dobrze jest odnaleźć w czymś choć jedną małą pozytywną iskierkę i starać się myśleć o niej jak najczęściej.

Świadoma nauka sztuki relaksacji w czasie ciąży pomoże Ci również w samym porodzie. Stres jest niekorzystny dla kobiety w stanie błogosławionym i wpływa na rozwój jej dziecka. Wiadomo również, że gdy kobieta stresuje się w czasie porodu proces ten wydłuża się. Ma to swoje uzasadnienie hormonalne: w czasie stresu wydzielane są hormony takie jak kortyzol i adrenalina, podczas gdy do postępu porodu potrzebne są hormony miłości – oksytocyna i endorfiny. Oznacza to, że ucząc się relaksacji w czasie ciąży pomożesz sobie skrócić czas trwania porodu. Relaksacji możesz nauczyć się na specjalnych zajęciach dla kobiet w ciąży, podczas zajęć jogi oraz z programów uczących hipnozy (czyli inaczej głębokiej relaksacji) do porodu.

 

 autor: Anna Prucnal – doula

 

 

 

 

Podaj dalej!Pin on Pinterest0Share on Facebook58Share on Tumblr0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0