Przygotowanie do porodu – co warto wiedzieć?

Poród naturalny wiąże się ze ściśle określoną procedurą dlatego, zanim jeszcze nas to czeka, warto więcej dowiedzieć się na ten temat, aby się odpowiednio przygotować. W stresie wiele rzeczy może nam umknąć, dlatego lepiej wcześniej na spokojnie pozyskać garść przydatnych informacji. Poniżej kilka ciekawych wskazówek oraz porad dla przyszłych mam.

Rejestracja i wymagane dokumenty

W dniu porodu kobiety zjawiają się w szpitalu, głównie z powodów częstych skurczy. Najpierw powinny udać się do rejestracji, skąd zostaną skierowane od razu na oddział bądź na dodatkowe badania. Personel medyczny na oddział kieruje w sytuacji, kiedy poród jest zaawansowany, tj. zachodzi potrzeba niemal natychmiastowej interwencji lekarza. Jeżeli jednak poród dopiero wchodzi w pierwszą fazę, to położna powinna wykonać przyszłej mamie badanie ciśnienia krwi, a także sprawdzić rozwarcie szyjki macicy. W niektórych przypadkach ciężarnej wykonuje się także badanie USG. Podłączenie do KTG to kolejny krok. Podczas KTG położona może poznać częstotliwość występowania skurczy oraz tętno dziecka.

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas rejestracji w szpitalu? Pamiętać należy, aby koniecznie zabrać ze sobą dowód tożsamości np. dowód osobisty lub paszport, a także kartę przebiegu ciąży. Przyszła mama powinna również podać NIP pracodawcy. Brak ubezpieczenia nie jest problemem, ponieważ polscy obywatele mieszkający na terenie kraju mają zagwarantowane prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Równie istotne jest, aby posiadać przy sobie wszystkie dotychczasowe badania, które mogą okazać się potrzebne. Zalicza się do nich m.in. badanie grupy krwi, morfologię i badanie moczu, wynik posiewu z przedsionka pochwy, wynik badań USG, a także wyniki badań dodatkowych, które są znaczące dla przebiegu porodu (wymienia się wśród nich, chociażby badania przeprowadzone przez okulistę, u osób mających dużą wadę wzroku).

Zabiegi wykonywane przed porodem

Tuż przed samym porodem, przyszłej mamie nierzadko wykonywany jest szereg zabiegów. Nie u każdej z kobiet wszystkie zostaną przeprowadzone, niemniej prawdopodobnie będzie mieć do czynienia przynajmniej z częścią z nich. Do podstawowego zabiegu przed porodem zalicza się lewatywę, chociaż coraz więcej szpitali z niej rezygnuje. Lewatywę można przeprowadzić również w domu, jeżeli zapewni to lepsze poczucie komfortu kobiecie w czasie porodu. Nadal dość często spotkać się można w szpitalach z goleniem krocza. Podgalany zostaje przede wszystkim wzgórek łonowy. W przypadku, gdy rozwarcie nie jest wystarczające, zachodzi potrzeba nacięcia krocza, tego zabiegu nie zalicza się jednak jako standardowego. Jeżeli poród się przedłuża, to kobiece podaje się kroplówkę odżywczą. Jej cel to przede wszystkim uzupełnienie wody, kalorii oraz elektrolitów.

Jak wygląda kwestia znieczulenia podczas porodu?

Warto wiedzieć, że od 1 lipca 2015 roku znieczulenie dla kobiet rodzących jest bezpłatne, gdyż finansuje je NFZ. Do jego wykonania potrzebny jest anestezjolog. Ponadto, znieczulenie nie może zostać podane, jeżeli ciężarna trafi na salę porodową w ostatniej fazie porodu, ponieważ występuje ryzyko, że zagrozi ono dziecku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku, gdy mama nie kwalifikuje się do znieczulenia ze względów medycznych. Jeżeli jednak przyszła mama trafi do szpitala wcześniej, to jak najbardziej ma prawo do otrzymania bezpłatnego znieczulenia.

Godzina zero – czas na ostatnie przygotowania

Ostatnim godzinom przed porodem towarzyszy szereg objawów. Pierwszy z nich to obniżenie się brzucha. Ponadto, staje się on twardszy. Nierzadko może wiązać się ze zwiększonym parciem na pęcherz moczowy, dlatego należy regularnie korzystać z toalety. Kolejny objaw to pojawienie się dużej ilości upławów, wydzielina staje się dość gęsta, a niekiedy nawet lekko różowa. Nie należy się ich obawiać, ponieważ są one całkowicie naturalne. Niemniej, wiążą się z natychmiastową wizytą w szpitalu.

Jeszcze na kilka tygodni przed porodem, warto udać się do szpitala, w którym będzie odbywać się poród. Pracujący tam personel medyczny z pewnością opowie, czego można się spodziewać i w jaki sposób przygotować się do tej ważnej chwili, jaką niewątpliwie stanowi przyjście na świat dziecka.