Poród rodzinny – kiedy się na niego zdecydować?
Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele kobiet decydowała się na poród z partnerem. Obecnie coraz więcej z ciężarnych decyduje się na poród rodzinny. Najczęściej argumentują to większym poczuciem bezpieczeństwa i potrzebą wsparcia w tym szczególnym momencie. Co więcej, znaczna część mężczyzn chętnie uczestniczy w tym wydarzeniu. Czy poród rodzinny zawsze jest możliwy? Jakie są jego zalety, a jakie wady?
Przygotowanie do porodu rodzinnego
Pary, które decyduj się na poród rodzinny, powinny się do niego odpowiednio przygotować. Ważne jest, aby mężczyzna poznał dokładnie swoją rolę i dowiedział się, w jaki sposób może pomóc swojej partnerce. Najlepsze przygotowanie to wzięciu udziału w zajęciach w szkole rodzenia. To właśnie w tym miejscu przyszli rodzice mogą dowiedzieć się więcej na temat przebiegu porodu oraz nauczyć się technik oddychania. To jednak nie wszystko, mężczyzna może poznać techniki masażu, który powinien przynieść ulgę w czasie skurczy.
Czy poród rodzinny zawsze jest możliwy?
Każdy szpital powinien udzielić zgody na poród rodzinny, ale nie zawsze dysponuje on salą jednoosobową, co może rodzić pewne komplikacje. Jeżeli zatem wybieramy konkretny szpital, to warto wcześniej sprawdzić, czy na pewno posiada taką salę. Nadal zdarza się, że w polskich szpitalach partnerzy traktowani są jako osoby przeszkadzające podczas porodu, niemniej takie zachowania są sporadyczne. W większości przypadków personel medyczny rozumie rolę ojca w czasie porodu, dlatego udziela mu wskazówek, jak powinien się zachować.
Rola partnera podczas porodu
Oczywiste jest, że partner nie może zbyt wiele pomóc podczas parcia, jednak jego obecność oferuje większy komfort rodzącym kobietom. Po pierwsze czują, że nie są same zaś po drugie, mężczyźni są w stanie kontrolować sytuację, podczas gdy zaaferowane i zmęczone kobiety, nie zawsze są do końca świadomie, co się wokół nich dzieje. Obecność partnera sprawia zatem, że kobieta może się skupić na najważniejszym zadaniu, czyli parciu. Ponadto, partner może przypominać o właściwym oddychaniu, ocierać pot z czoła, podawać wodę do picia, wykonywać masaż pleców, uprzedzać o nadchodzącym skurczu (na podstawie obserwacji urządzenia KTG). Więcej o roli partnera przy porodzie przeczytasz tutaj.
Czy ojcowie mogą przeszkadzać w czasie porodu?
Zdarzają się sytuacje, podczas których ojcowie przeszkadzają w czasie porodu. Dzieje się tak przeważnie, kiedy zadają wiele pytań i nazbyt chętnie dzielą się własną wiedzą pozyskaną zazwyczaj z sieci. Mężczyźni muszą zdać sobie sprawę, że ich rola w znacznym stopniu powinna ograniczać się do wspierania partnerki i nie wchodzić w kompetencje lekarzy.
Koszt porodu rodzinnego
Poród rodzinny nie jest przesadnie drogi, chociaż jego cena ustalana jest w zależności od placówki. Zazwyczaj wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, przy czym należy wcześniej powiadomić personel o tym, że zdecydowałyśmy się na poród rodzinny. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie miejsca dla przyszłego taty, który umiejscowiony zostanie przy głowie partnerki, aby mógł trzymać ją cały czas za rękę.