Położna z matką i dzieckiem

Położna – kim jest i jaka jest jej rola przy porodzie?

Położna do porodu – kim jest?

Położona to osoba, bez której kobiety zazwyczaj nie wyobrażają sobie porodu. To właśnie ona ma najlepszy kontakt z rodzącą, a później także z jej maleństwem. Zadaniem położnej jest nie tylko pomoc, ale również psychicznie wsparcie. Ma zatem dzielić się swoją wiedzą oraz zapewnić komfort psychiczny świeżo upieczonej mamie. Nic więc dziwnego, że kobiety tak często są najbardziej wdzięczne właśnie położnej. Warto dodać, że to ona kontroluje przebieg porodu, a także przeprowadza różnego rodzaju badania diagnostyczne. Stanowi przy tym funkcję łącznika między przyszłą mamą a lekarzem. Zazwyczaj po raz pierwszy spotyka się ją w finalnej fazie porodu, chociaż w niektórych przypadkach istnieje możliwość jej wcześniejszego wyboru, zwłaszcza gdy poród odbywa się w placówce prywatnej.

Zadania i obowiązki położnej

Położna to osoba, której obowiązkiem jest opieka nad przyszłą mamą, a także jej nowo narodzonym dzieckiem. Zazwyczaj ciężarna spotyka się z nią w dniu porodu. To do zadań położnej należy monitorowanie porodu, a także doradzanie rodzącej kobiecie. Może więc udzielać wskazówek dotyczących prawidłowego oddychania czy też chwil, w których należy przeć. Do jej obowiązków należy informowanie o postępach porodu. Podążanie za wskazówkami położnej przyczynia się do sprawnego porodu, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie jej słuchać i starać się wykonywać wszystko, o czym mówi z jak najlepszą starannością. Podpowiedzi mogą dotyczyć również zachowań przed samym porodem i przyjmować formę zaleceń dot. ćwiczeń na piłce czy prysznica łagodzącego bóle.

Tuż po narodzinach, położna bacznie przygląda się maleństwu, aby stwierdzić, czy jest ono w pełni zdrowe. W przypadku, gdy zauważy komplikacje, musi wezwać lekarza. W tym miejscu warto dodać, że położna nie ma prawa sama podjąć decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia bądź użyciu próżnociągu.

Czy istnieje możliwość wyboru położnej?

Kobiety, które decydują się na poród w szpitalu publicznym i nie odwiedzają wcześniej kliniki w celu poznania personelu, zazwyczaj położne poznają dopiero na porodówce. Istnieje jednak możliwość jej wcześniejszego wyboru. W niektórych przypadkach jest to nawet zalecane, ponieważ zapewnia rodzącej kobiecie komfort psychiczny. Ma bowiem świadomość, że jest przy niej osoba, której kompetencje sprawdziła i którą zdążyła już poznać. Ciężarna może zdecydować się na opiekę indywidualną, za którą przeważnie trzeba zapłacić. Wiąże się to z faktem, że pozyskuje uwagę położnej wyłącznie dla siebie i to od chwili momentu pojawienia się na porodówce. Co więcej, położna powinna pojawić się w szpitalu zaraz po telefonie z informacją o rozpoczętym porodzie, niezależnie czy jest to środek dnia, czy środek nocy.

Ile kosztuje opieka indywidualna?

Stawki są zależne od rodzaju placówki, a także zakresu obowiązków położnej. Większość z nich przebywa przy kobiecie rodzącej jedynie podczas porodu i kilka godzin po jego zakończeniu. Zdarza się jednak, że położna zostaje przy świeżo upieczonej mamie, aż do momentu wyjścia ze szpitala. Cena takiej usługi wynosi przeważnie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jest to rozwiązanie wybierane coraz chętniej. Niemniej, warto najpierw się dowiedzieć, czy w danym szpitalu jest możliwość wykupienia opieki indywidualnej lub sprowadzenia położnej z zewnątrz oraz z jakimi formalnościami lub opłatami dodatkowymi się to wiąże.