Czym jest trauma okołoporodowa i jak sobie z nią poradzić

Trauma okołoporodowa – czym jest i z czego wynika?

W Polsce bardzo rzadko porusza się temat traumy okołoporodowej, niemniej to zjawisko występuje i dotyka nawet do 6% matek. Czym się ona objawia i kiedy występuje? Pojęcie traumy często stosowane jest naprzemiennie z Zespołem Stresu Pourazowego. Pojawia się on jako efekt zdarzenia rodzący negatywne emocje i silny stres. Jak się okazuje, nie zawsze występuje na skutek osobistej tragedii czy katastrofy. Trauma może być również skutkiem trudnego porodu.

Trauma występuje zazwyczaj, kiedy dana osoba jest uczestnikiem lub świadkiem tragicznych zdarzeń, którym towarzyszą takie uczucia jak m.in. bezradność, strach, poczucie bezsilności czy przerażenie. W jaki sposób mogą one wiązać się z porodem. Owszem, jest to z pewnością przeżycie niezwykle emocjonalne, w jaki jednak sposób może doprowadzić do traumy? Zazwyczaj wiąże się z niewłaściwym traktowaniem kobiety rodzącej w czasie porodu, przez co jest ona zmuszona przeżywać ogromny ból (np. na skutek odmówienia znieczulenia i przedłużenia podjęcia decyzji o cesarskim cięciu). Ponadto, poród wiąże się z intensywnymi emocjami, wśród których przeważa także zmęczenie i często nieświadomość.

Kiedy występuje trauma po porodzie?

Trauma poporodowa diagnozowana jest najczęściej u kobiet, które przeszły długi i bolesny poród. Najprawdopodobniej wiązał się on również z komplikacjami. Najczęściej zalicza się do nich: niedostateczne działanie środków na uśmierzenie bólu, krwotok okołoporodowy, zatrzymanie akcji porodowej czy konieczność przeprowadzenia wcześniejszego cesarskiego cięcia. Trauma poporodowa bardzo często wynika także z nieodpowiedniego traktowania. Brak wsparcia ze strony partnera, niewłaściwe podejście personelu medycznego, strach rodzącej kobiety przed śmiercią dziecka, złe doświadczenia związane z poprzednim porodem – wszystkie tego typu czynniki mogą przyłożyć się do wystąpienia stresu pourazowego.

Objawy traumy poporodowej

Szacuje się, że trauma po porodzie dotyka od 2 do nawet 6% matek. Traumę można zdiagnozować w miarę szybko i sprawnie, pod warunkiem, że jej objawy nie zostaną zignorowane przez najbliższe otoczenie świeżo upieczonej mamy. Wśród najczęstszych objawów wymienia się: zaburzenia snu, koszmary związane z porodem, lęk przed następną ciążą, przeżywanie porodu na nową w powracających wspomnieniach, słaby kontakt z dzieckiem, odcięcie się od innych osób i świata zewnętrznego i wiele innych. Część z nich może przypominać objawy depresji poporodowej, niemniej większość skupia się na negatywnych odczuciach w stosunku do samego porodu. Duże znaczenie ma jednocześnie czas ich utrzymania. O traumie poporodowej mówi się dopiero, gdy tego rodzaju objawy nie ustępują po miesiącu od porodu.

Jak pozbyć się traumy po porodzie?

Jeżeli chcemy jej zapobiec, to starajmy się jak najwięcej dowiedzieć na temat porodu i dobrze się do niego przygotujmy. W tym celu warto zapisać się do szkoły rodzenia. Przyszła mama powinna jak najlepiej zrozumieć sytuację, którą ją czeka, a także poznać sposoby radzenia sobie z nią. Jeżeli jednak trauma poporodowa już wystąpiła, to koniecznie należy udać się do specjalisty, który najprawdopodobniej zaleci terapię. Okres jej trwania wynosi nawet kilka miesięcy w zależności od stopnia i natężenia objawów.