Depresja poporodowa – przyczyny i objawy
Depresja poporodowa – kiedy występuje?
Depresja poporodowa dotyka znacznej części matek, a co więcej, bardzo często mylona jest z tzw. baby bluesem, który pojawia się niemal od razu po urodzeniu dziecka. Zdarza się, że otoczenie nie dostrzega objawów depresji, a niekiedy nawet je ignoruje, co tylko pogarsza stan młodej mamy. Warto wiedzieć, że depresja poporodowa może pojawić miedzy 2, a 12 miesiącem po porodzie, można o niej mówić, gdy stan odbiegający od normy utrzymuje się przynajmniej przez kilka tygodni. Bardzo ważne jest szybie rozpoczęcie leczenia, które wiąże się z regularnymi wizytami u specjalisty.
Skąd bierze się depresja porodowa?
W dużej mierze wystąpienie depresji porodowej powiązane jest ze znacznymi zmianami gospodarki hormonalnej. Kobieta musi przywyknąć do nowej roli, co może okazać się tym trudniejsze w przypadku pierwszej ciąży. Obciążenie emocjonalne wynika jednocześnie z utraty masy ciała, zmęczenia, a także spadku libido. Nie zawsze rozdrażnienie i poczucie bezradności to efekt depresji poporodowej. Każda z kobiet po porodzie może zachowywać się nieco inaczej i jest to zupełnie naturalne. W tym okresie potrzebuje wsparcia, zwłaszcza od partnera. Jak więc zdiagnozować depresję?
Depresja porodowa – objawy
Depresja tego rodzaju wiąże się z konkretnymi emocjami, stanami, a nawet zachowaniem. Najogólniej wyróżnia się cztery grupy jej objawów, przy czym nie wszystkie z nich muszą występować w tym samym czasie. Zalicza się do nich:
- Objawy somatyczne – dotyczą przede wszystkim ciała i samopoczucia. Wśród nich wymienia się najczęściej problemy ze snem, zmęczenie, gwałtowny spadek lub wzrost masy ciała oraz obniżenie popędu seksualnego.
- Objawy emocjonalne – częste wahania nastroju, obniżenie zainteresowań, niechęć do wstawania z łóżka, zaniżona samoocena odnosząca się zarówno do wyglądu, jak i wiary we własnej możliwości, stany lękowe, bierność, rozdrażnienie, maskowanie smutku.
- Objawy poznawcze – ograniczony kontakt z rzeczywistością, problemy z koncentracją, powolne wykonywanie czynności.
- Objawy związane z budowaniem kontaktu z dzieckiem – poczucia braku kompetencji wychowawczych, które przekładają się na ograniczony lub niechętny kontakt z dzieckiem, nadmierne przejmowanie się stanem jego zdrowia, pojawiające się myśli dotyczące wyrządzenia krzywdy dziecku.
Czy można uniknąć depresji po porodzie?
To możliwe, aczkolwiek wymaga pomocy ze strony najbliższych. Bardzo ważne jest, aby kobieta zaraz po porodzie nie rozpoczęła gwałtownego odchudzania. Warto dać sobie czas na powrót do wagi sprzed ciąży. Nie należy się także przesadnie przemęczać. Kiedy zaczyna dopadać nas bezsilność, warto poprosić kogoś z rodziny o pomoc. Najlepiej, jeżeli dodatkowa osoba zostanie w domu, w razie potrzeby, gdy wystąpią objawy złego samopoczucia. Ponadto, wolne chwile należy poświęcić na sen. Bardzo ważne jest także dzielenie się swoimi uczuciami.
Jak leczyć depresję poporodową?
W przypadku wystąpienia objawów depresji porodowej koniecznie trzeba udać się do specjalisty. Psycholog przeprowadza rozmową z młodą matką, a niekiedy wprowadza także dodatkowe testy psychologiczne. Jeżeli depresja zostanie stwierdzona, to lekarz przepisuje leki przeciwdepresyjne. Niemniej, taka terapia wymaga regularnej kontroli, ponieważ substancje z leków mogą przedostawać się do mleka matki, dlatego też zalecane jest stosowanie jak najmniejszej dawki. Skuteczność terapii ocenia się zazwyczaj po upływie 6-7 tygodni zaś cały jej proces może trwać nawet do 7 miesięcy.
Czy depresja porodowa występuje w kolejnej ciąży?
Nie ma reguły na to, kiedy pojawia się depresja po porodzie. Może wystąpić również u kobiet, które zostały matkami po raz kolejny. Z tego też względu istotna jest obserwacja partnerki. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie antydepresantów profilaktycznie.