Poród w domu – wszystko, co trzeba wiedzieć

Poród w domu – czy masz do niego prawo?

Jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku poród domowy był czymś zupełnie naturalnym. Wraz z postępem medycyny i rozpowszechnieniem dostępu do placówek medycznych, większość kobiet zaczęła decydować się na poród w szpitalu pod czujnym okiem lekarzy i tak pozostało do dzisiaj. Co jednak w sytuacji, gdy kobieta koniecznie chce rodzić w domu? Czy ma takie prawo? Jak właściwie przebiega poród domowy?

Poród domowy – kiedy jest możliwy?

Każda kobieta ma prawo do porodu domowego pod warunkiem, że zachowane zostaną określone standardy. Co więcej, ciąża musi przebiegać bez komplikacji. Jeżeli podczas jej trwania dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy i nie stwierdzono żadnych obciążeń genetycznych ani tym bardziej związanych z wcześniejszą ciążą, przyszła mama może zdecydować się na poród w domu. Istotne jest jednak, aby ciąża osiągnęła przynajmniej etap 38 tygodnia i maksymalnie 42. Ponadto, kobieta nie powinna odczuwać strachu związanego z miejscem porodu. Towarzyszyć powinny jej najbliższe osoby, a na miejscu w czasie porodu musi znajdować się doświadczona osoba z wykształceniem medycznym, tj. położna lub lekarz. Decyzja o porodzie domowym musi zostać podjęta odpowiednio wcześnie, żeby przygotowanie do niego przebiegało sprawnie i bezproblemowo. W razie potrzeby należy zagwarantować możliwość szybkiego transportu do placówki medycznej.

Oczekiwanie na poród domowy

Jak przygotować się do porodu w domu?

Najważniejsze to wczesne podjęcie decyzji o porodzie domowym, które wynika z autentycznej potrzeby ciężarnej. Należy przeanalizować wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania. Przynajmniej na kilka miesięcy przed porodem trzeba rozpocząć poszukiwania położnej bądź lekarza, który będzie na miejscu podczas kluczowego momentu. Co więcej, osoba z personelu medycznego musi posiadać cały niezbędny sprzęt do odebrania porodu, czyli przede wszystkim kroplówki nawadniające, wagę, oksytocynę, urządzenie do badania tętna płodu, środki znieczulające, nici chirurgiczne czy nożyczki.

Równie istotne będzie przygotowanie odpowiednich akcesoriów. Zalicza się do nich m.in. pieluszki jednorazowe, podkłady medyczne, chłonne ręczniki, jałowe jazy, pieluchy tetrowe, ręczniki papierowe, oliwę do masażu oraz spirytus 70%.

Czy poród domowy jest bezpieczny?

Jeżeli poród zostanie przeprowadzany przy zachowaniu standardów higieny oraz opieki medycznej, to jak najbardziej będzie w pełni bezpieczny dla kobiety rodzącej oraz jej dziecka. Co ważne, podczas domowego porodu istnieje możliwość ograniczenia stosowania interwencji medycznych (o ile życzy sobie tego rodząca kobieta). Co więcej, lekarza wskazują na fakt, że flora bakteryjna w domu jest znacznie bezpieczniejsza niż w szpitalu i to zarówno dla matki, jak i dziecka. Badania nie wykazują jednak wyższości żadnego z porodów (domowego czy szpitalnego). Oznacza to więc, że to przyszła mama powinna sama podjąć decyzję o tym, jak chce urodzić. Obecnie kobiety znacznie częściej wybierają poród w szpitalu, gdyż zapewnia on im większy komfort psychiczny.