Wzór zawiadomienie o próbie złamania prawa

brzuszekDostajemy od Was informacje, że w niektórych szpitalach spotykacie się z informacją, że obowiązują w nich jedynie niektóre przepisy tzw. Standardów Opieki Okołoporodowej. Zwróciłyśmy się z tą sprawą do Rzecznika Praw Pacjenta. Odpowiedź Rzecznika jest jednoznaczna:

WSZYSTKIE PLACÓWKI MEDYCZNE I CAŁY PERSONEL SŁUŻBY ZDROWIA JEST ZOBOWIĄZANY DO PRZESTRZEGANIA OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA.

Oznacza to, że w każdym szpitalu respektowane muszą być WSZYSTKIE przepisy. Z maili od Was wiemy, że w czasie wizyty przedporodowej w szpitalu spotykacie się z następującymi informacjami:

  • nie można wybrać pozycji na czas 2 fazy porodu bądź, że w danym szpitalu rodzi się w pozycji leżące;
  • nie można rodzić z osobą towarzyszącą bądź osoba towarzysząca jest wypraszana z sali porodowej;
  • krocza ochrania jedynie opłacona położna;
  • krocze nacinane jest rutynowo;
  • w czasie porodu nie można pić;
  • kontakt skóra do skóry trwa 2-3 minuty po czym dziecko zabierane jest przez neonatologa na badania;
  • kangurowanie przysługuje jedynie niektórym osobom;

Wszystkie powyższe przykłady oraz każda inna informacja, która w jasny sposób jest SPRZECZNA z panującym prawem powinna być powodem do złożenia ZAWIADOMIENIA do ordynatora oddziału, dyrektora szpitala oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Treść takiego przykładowego zawiadomienia udostępniamy poniżej. Gorąco zachęcamy do korzystania z niego w każdej sytuacji, gdy posiadacie informacje, iż w danej placówce prawo nie jest respektowane. Dzięki temu macie rzeczywisty wpływ na to czy zachowanie w danym szpitalu ulegnie poprawie, a kobiety, które będą w nim rodzić w przyszłości będą w praktyce mogły skorzystać z przysługujących im praw!

>> POBIERZ WZÓR ZAWIADOMIENIA KLIKAJĄC TUTAJ <<

 

Gdy skorzystasz ze wzoru prosimy DAJ NAM ZNAĆ. Napisz krótkiego maila na adres akcja@lepszyporod.pl z informacją o szpitalu, którego dotyczył Twój wniosek oraz procedurą, o której uzyskałaś nieprawdziwe informacje. To dla nas bardzo użyteczne dane do dalszego działania.

Podaj dalej!Pin on Pinterest0Share on Facebook119Share on Tumblr0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0