Wzór skargi

Portrait of the young pregnant womanAkcja „Lepszy Poród” dąży do tego, aby rzeczywiście weszły w życie Standardy Opieki Okołoporodowej. W tej chwili, jak wynika m.in. z raportu NIK, Raportu dot. przestrzegania prawa na salach porodowych czy Raportu dot. Chwytu Kristellera bądź wcześniejszych danych z raportów Fundacji Rodzić po Ludzku kobiety rodzą w warunkach sprzecznych z polskim prawem.

Fundacja Lepszy Poród nagłaśnia ten dramatyczny poziom nierównowagi między zapisami prawa a rzeczywistością. Jednak to, co jest potrzebne przede wszystkim to zaangażowanie samych kobiet, oficjalne składanie skarg i pochwał, dobitne pokazanie, że znamy swoje prawa i oczekujemy, że będą one przestrzegane. Jednocześnie jako matki rozumiemy, że trudne historie porodowe potrafią odbić na sercu tak wielkie piętno, że ciężko jest się pozbierać i walczyć, nowe obowiązki związane z dzieckiem, niewyspanie, depresja – wszystko to sprawia, że przelanie na papier myśli i zebranie informacji dotyczących tego jak złożyć skargę staje się po prostu zbyt czasochłonne.

Aby ułatwić to zadanie prezentujemy poniżej wzór skargi do pobrania. Swoją skargę możesz napisać bazując na tym przykładzie. Dodatkowo, w artykule „Jak złożyć skargę” znajdziesz ważne informacje dotyczące terminów oraz osób do których możesz kierować swoje pismo.

W artykule „Prawa kobiety rodzącej” oraz „Prawa kobiety rodzącej – teraz i kiedyś” znajdziesz konkretne akty prawne regulujące sprawowanie opieki medycznej w okresie okołoporodowym, na które możesz (ale nie musisz) się powołać w swoim piśmie.

 

POBIERZ  WZÓR  SKARGI

Dlaczego warto napisać skargę?

Złożenie skargi to Twoja możliwość powiedzenia „Chociaż w trakcie porodu nie miałam możliwości protestować, to wiem, że to się stało było złe”. W akcji „Lepszy Poród” mówimy o tym, że skargami i pisaniem kartek pomożemy naszym siostrom, znajomym, córkom, które jeszcze nie rodziły, ale napisanie skargi pomoże przede wszystkim Tobie. Dzięki złożeniu oficjalnego pisma pokazujesz sama sobie, że jesteś dla siebie ważna, że masz swoje prawa i potrafisz o nie walczyć. Niestety kobietom czasem brakuje tej pewności siebie, która pozwala na składanie pism. Wychodzi tutaj też brak zdrowego egoizmu i obawa przed konfrontacją. Często kobiety obawiają się, że wyrządzą komuś krzywdę, albo mówią, że pisanie to tylko „rozdrapywanie starych ran” – aby rana mogła się dobrze zabliźnić trzeba ją najpierw zdezynfekować.

Dlatego zachęcamy kobiety, by śmiało pisały zarówno skargi, jak i pochwały. Siła tych pism jest wielka – działają i dla Ciebie, i dla innych! Twoja odwaga sprawi, że kolejne kobiety będą mogły doświadczyć lepszego porodu.

Składając skargę pomagasz innym!

Pamiętaj też, że składając skargę pomagasz tym wszystkim kobietom, które jeszcze nie rodziły. Dzięki każdej pojedynczej skardze kolejne matki mają szansę na poród w warunkach zagwarantowanych przez prawo.

Autor:

wzór skargi – Malwina Wójtowicz
tekst – Karolina Piotrowska

Zapisz

Zapisz

Podaj dalej!Pin on Pinterest0Share on Facebook31Share on Tumblr0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0