Podanie oksytocyny po porodzie

Podanie oksytocyny po porodzie

PYTANIE OD CZYTELNICZKI:

„Witam, szukam od jakiegoś czasu informacji dotyczącej podania po porodzie 10 bądź 5 jednostek oksytocyny, która ma za zadanie szybciej obkurczyć macicę. Ponoć od tego roku jest to obowiązkowe, jednak nigdzie nie potrafię znaleźć informacji na ten temat. Czy rzeczywiście tak jest?”

ODPOWIEDŹ:

Aktywne prowadzenie trzeciego okresu porodu czyli podawanie oksytocyny dożylnie jest obligatoryjną procedurą obowiązującą w szpitalach. Prawidłowo powinno się ją podawać dopiero kiedy zaciśnie się pępowinę. Natomiast jeżeli trzeci okres porodu przebiega z obfitym krwawienie i zagrożeniem dla zdrowia matki, noworodka odpępnia się szybciej i podaje leki nie jako profilaktykę, ale jako leczenie.

Podanie oksytocyny już po urodzeniu się dziecka znacznie przyspiesza urodzenie popłodu i skraca 3 okres porodu. Jeżeli noworodek jest aktywny i ma silną potrzebę ssania, to po przystawieniu do piersi powoduje wydzielanie oksytocyny a tym samym utrzymuje macicę w silnym skurczu.

Kobieta ma prawo nie wyrazić na to zgody umieszczając tę informację w planie porodu. Nie zostanie ona wzięta pod uwagę jeżeli będą jakiekolwiek powikłania.

odpowiedzi udzieliła: Agnieszka Szyszko-Perłowska, położna

Podaj dalej!Pin on Pinterest0Share on Facebook28Share on Tumblr0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0