Jeśli jesteś w ciąży

Fotolia_59636230_Subscription_Monthly_MOczekiwanie na narodziny dziecka to niezwykłe doświadczenie. Nie tylko zmienia się Twoje ciało. Cały Twój świat przygotowuje się do powitania nowego człowieka. Zadbaj o to, aby moment pierwszego spotkania był wyjątkowy.

Cała ta inicjatywa powstała właśnie z myślą o Tobie. Chcemy, by kobietom w Polsce rodziło się lepiej. Aby dobre prawo dotyczące opieki okołoporodowej były respektowane. W ramach tej akcji kobiety, które już rodziły kierują zdjęcia ze swoimi uwagami do personelu medycznego. Proszę, nie oglądaj tych zdjęć. Ich historie są trudne a Tobie, będąc w ciąży i szykując się do powitania potomka potrzeba czegoś innego niż stresu związanego z porodem. Potrzeba Ci wiedzy i poczucia, że ktoś myśli o Tobie, stara się i pracuje po to, aby narodziny Twojego dziecka mogły być prawdziwie cudownym doświadczeniem.

Chcemy uświadomić wszystkim ludziom, że czas porodu jest dla kobiety momentem niezwykle ważnym, i że zasługuje na najlepsze możliwe traktowanie.  I na bezwarunkowe dobro.                                                                                                                

Chciałybyśmy by wspomnienia porodowe zapisywały miliony Kartek o wyjątkowych ludziach, którzy towarzyszyli Wam w porodach. I wierzymy, że da się to osiągnąć!  Spójrzcie na naszą galerię Kartek z pięknymi, dobrymi historiami. Niech one dodadzą Wam otuchy i przekonania, że dobry poród jest możliwy!

Co jeszcze możesz zrobić?                                                                                                             

Przygotuj się do porodu – poznajcie go lepiej, bądźcie świadome zachodzących wokół niego procesów psychicznych i fizjologicznych. Oswojenie tematu naprawdę pomaga przynajmniej zmniejszyć obawy czy lęk.

Pomyślcie o własnych oczekiwaniach i zweryfikujcie je z informacjami o szpitalach, w których planujecie rodzić – np. korzystając ze strony gdzierodzić.info (znajdziecie na niej m.in. statystyki dotyczące częstości wykonywania różnych zabiegów oraz poznacie opinie innych osób o danej placówce).                                                                                

 Sprawdźcie czego możecie się spodziewać i czego wymagać.                                                        

Poznajcie swoje prawa.                                                                                                           

 Zapewnijcie sobie wsparcie bliskich osób i/ albo pomoc osób wspierających profesjonalnie (wybrana położna czy doula).                                                                                                                          

A jeśli Wasze prawa zostaną naruszone, czy boleśnie złamane, zgłaszajcie, mówcie o tym, składajcie skargę – dzięki temu wszystkie możemy coś zmienić. I sobie, swoim przyjaciółkom, siostrom, po prostu innym kobietom ułatwić godne porody.

Niech nasze wsparcie i Wasza świadomość będą dla Was wzmocnieniem.                                                

Działania Lepszego Porodu i popierających go matek niech staną się, ochronną tarczą, którą możecie mieć cały czas przy sobie. 

Więc raz jeszcze w szczególności zachęcamy Cię do lektury następujących tekstów:

W artykule „prawa kobiety rodzącej” znajdziesz opis należnych Ci praw. Publikujemy też aktualnie obowiązujące rozporządzenie dotyczące opieki okołoporodowej – na bazie tego aktu, możesz domagać się określonych zachowań ze strony personelu medycznego i szpitala.

W artykule „dlaczego poród jest ważny” dowiesz się o tym, w jaki sposób narodziny wpływają zarówno na matkę, jak i na dziecko. Materiał ten pomoże Ci świadomie przygotować się do porodu. Osobnym tekstem jest artykuł „przygotowanie do porodu„, gdzie wymieniamy cenne wskazówki dotyczące tego jak pracować zarówno ze swoim ciałem, jak i psychiką. Zaś tekst „strach przed porodem” zawiera informacje, które pomogą Ci inaczej spojrzeć na własne odczucia.

Jeśli jesteś w ciąży możesz również wziąć udział w naszej akcji „lepszy poród” – wykonać fotografię z opisem tego, czego się boisz w czasie porodu. Te fotografie posłużą jako jasny komunikat dla wszystkich sprawujących opiekę nad kobietą rodzącą dotyczący tego, na co zwrócić szczególną uwagę, aby ukoić lęk matek.

 

Autorki: Katarzyna Gręziak i Karolina Piotrowska

 

 

Podaj dalej!Pin on Pinterest0Share on Facebook49Share on Tumblr0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0