Jak stworzyć kartkę?

lekarz krzyczał - lepszy porodInicjatywa „lepszy poród” zyskała dużą popularność w ciągu pierwszych dwóch dni istnienia! Dostajemy kartki, które niebawem będą publikowane, ale jeszcze więcej otrzymujemy pytań jak taką kartkę stworzyć. Oto kilka podpowiedzi:

1. FORMA KARTKI

Kartka może być napisana odręcznie, zeskanowana, sfotografowana, stworzona bezpośrednio na komputerze – to Ty decydujesz co najlepiej odda przekaz Twojej wypowiedzi.

Kartki prosimy przesyłać do nas pod postacią pliku .jpg lub .png – największym zainteresowaniem cieszą się Kartki które są trzymane przez autorkę w dłoniach (np. jak na fotografii obok).

Pamiętaj, by na Twoim zdjęciu był dopisek #lepszyporod

2. MERYTORYCZNA WYPOWIEDŹ

Kartki nie są pisane po to, by straszyć inne kobiety. Ich celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej, władz i personelu medycznego na niedociągnięcia, które mają miejsce. Zaś dla kobiety, która pisze kartkę mogą być formą transformacji swoich trudnych doświadczeń w coś pozytywnego, w głos oddany na rzecz innych kobiet.

Na kartkach nie umieszczaj proszę oceny pracy położnych i lekarzy. Nikt z nas nie był przy Tobie, nikt poprzez internetowy kontakt nie może ocenić czy decyzje podjęte przez personel medyczny były dobre czy złe. Pisz o swoich odczuciach (oczywiście również o tym co je wywołało). Jeśli potrafisz pokaż konkretne przykłady złamania Twoich praw. Choć z tego opisu wydaje się to trudne wystarczy, że przejrzysz kartki, które już zostały opublikowane – wtedy intuicyjnie stworzysz kartkę dotyczącą Twoich emocji i odczuć.

Jeśli czujesz, że nie zmieścisz się na jednej kartce bo np. kilka Twoich praw zostało naruszonych albo skróć wypowiedź, albo napisz kilka kartek. Unikaj bardzo małego druczku, kartki napisane w ten sposób są nieczytelne.

Kartka nie jest historią Twojego porodu – to raczej historia prawa, które zostało złamane i Twoich odczuć w związku z tym faktem.

3. CZEGO NIE UMIESZCZAMY NA KARTKACH

Nie podajemy nazwy szpitala ani danych personalnych lekarzy bądź położnych. (Możesz napisać rok i miasto, w którym zdarzenie miało miejsce. )

Skargi dotyczące warunków lokalowych nie tyczą się samej akcji Lepszy Poród – oczywiście komfort sal ma znaczenie, nie jest to jednak temat przewodni tej inicjatywy.

Kartki obrażające personel medyczny, wzywające do nienawiści nie będą publikowane.

Kartki przedstawiające jeden rodzaj porodu jako lepszy niż inny (cesarskie cięcie vs. poród naturalny) nie będą publikowane – ta akcja ma na celu pokazanie, że każdy rodzaj porodu może być dobry, jeśli zapewniona jest kobiecie rodzącej uwaga, wsparcie i godne traktowanie.

4. SAMA KARTKA CZY COŚ JESZCZE

Jeśli czujesz się gotowa możesz pokazać swoją twarz, fragment ciała lub zdjęcie swoich dzieci. Decyzja należy do Ciebie – zgadzamy się na kartki anonimowe, gdyż poruszane tematy są bardzo ciężkie i nie wszystkie kobiety są gotowe mówić o nich jawnie.

5. PRZYŚLIJ KARTKĘ

Kartkę możesz wysłać na adres akcja@lepszyporod.pl lub poprzez nas profil Facebookowy jako wiadomość.

UWAGA! Wysłanie nam kartki oznacza, że zgadzasz się na wzięcie udziału w akcji Lepszy Poród, potwierdzasz, że opisane na kartce wydarzenia są prawdziwe, udzielasz nam zgody na nieodpłatną prezentację Twojego wizerunku (gdy zdjęcie zawiera twarz bądź sylwetkę) na naszych stronach internetowych, profilach fb, w akcjach reklamujących akcję

WAŻNA UWAGA!

Zastrzegamy sobie prawo do nie opublikowania kartek, które zawierają treści piętnujące, łamią prawo, są obraźliwe, mają charakter straszący czy grożący. Decyzja dotycząca publikacji konkretnej kartki jest decyzją organizatorek akcji. Organizatorki mogą skontaktować się z autorkami kartek i wskazać miejsce/słowa, które należy zmienić by dana kartka została opublikowana, ale jest to wyraz ich dobrej woli i nie mają obowiązku takiego działania.

Podaj dalej!Pin on Pinterest0Share on Facebook0Share on Tumblr0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0