Gazeta prawna oraz prof. Radowicki o Raporcie akcji Lepszy Poród

Gazeta prawna oraz prof. Radowicki o Raporcie akcji Lepszy Poród

Gazeta Prawna napisała o Raporcie publikując przedstawione w nim dramatyczne dane… bardzo nas rozczarowały natomiast słowa pana prof. Stanisława Radowickiego, konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii, „do zarzutów rodzących kobiet odnosi się z dystansem. – Trzeba ostrożnie interpretować wyniki ankiet internetowych. Wolę odwoływać się do danych o umieralności okołoporodowej noworodków, bo dla mnie jest to jedyny wiarygodny wskaźnik. W skali kraju wynosi on obecnie średnio 4,9 promila i nigdy w historii polskiej ginekologii nie był tak niski. Jeszcze trzy lata temu przekraczał 7 promili. To znaczy, że jakość opieki zdecydowanie się poprawiła. I to niewątpliwie zasługa standardów”

Tym samym pan Radowicki nie przyjmuje do wiadomości opinii kobiet rodzących ani danych uzyskanych w naszej ankiecie. To bardzo ciekawe, gdyż pokazuje na pewną tendencję – o jakości opieki okołoporodowej mają mówić jedynie liczby dotyczące przeżywalności noworodków, nie zaś informacje dotyczące łamania bądź naruszania prawa kobiet rodzących.

Również uważamy, że ankiety internetowe nie są najlepszą formą zbierania danych… ale co ciekawe, jest to jedyny sposób, w jaki do tej pory na taką skalę kobiety w ogóle zostały zapytane o to, czy ich prawa w opiece okołoporodowej były przestrzegane.

Szykujemy odpowiednie pismo do profesora. Wyślemy je razem z Raportem i poprosimy m.in. o przeprowadzenie wiarygodnych, według profesora, ankiet ewaluacyjnych dotyczących jakości opieki okołoporodowej widzianej oczami kobiet.

Uważamy, że jest to skandaliczna wypowiedź biorąc pod uwagę fakt jakie stanowisko zajmuje pan profesor!

Podaj dalej!Pin on Pinterest0Share on Facebook0Share on Tumblr0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0

ABOUT AUTHOR

psycholog, seksuolog, doula, hipnoterapeuta, autorka programów z serii „Cud Narodzin” (www.cud-narodzin.pl). Prywatnie mama dwójki chłopców. Wierzę, że działanie na rzecz dobrych narodzin to istotny wkład w budowanie spełnionych matek i szczęśliwych dzieci!